NASZ SERWIS
Sport w Gminie / Piłka Nożna
reklama

Depositphotos

Na forum - Aktualności
Konto użytkownika

Login:

Hasło:


Nowe konto
Kursy walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
NBP 2022-06-27
USD 4,4369 -0,64%
EUR 4,6965 -0,27%
CHF 4,6314 -0,48%
GBP 5,4655 -0,32%
Wspierane przez Money.pl
Czy glony uratują nas przed głodem?

 

Szczecin, 10.08.2017


11 Międzynarodowy Kongres Fykologiczny – 11th International Phycological Congress, podczas którego Szczecin odwiedzi ponad czterystu naukowców z całego świata, w dniach 13-19 sierpnia odbędzie się  na Uniwersytecie Szczecińskim. Organizatorem wydarzenia jest Wydział Nauk o Ziemi Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Międzynarodowe Towarzystwo Fykologiczne (International Phycological Society). 


 


Tematyka Kongresu obejmie najnowsze osiągnięcia w światowych badaniach fykologicznych (algologicznych), czyli dotyczących szeroko pojmowanej grupy glonów. W szczególności, zgodnie z generalnym hasłem Kongresu  – „Wyzwania ery molekularnej dla badań nad glonami i potencjalnie korzyści bioprospektingu"  – nacisk położony zostanie na zagadnienia związane z molekularnymi i genetycznymi aspektami badań nad glonami i powiązaniem takich badań z poszukiwaniem możliwości praktycznego wykorzystania glonów morskich i słodkowodnych do otrzymywania substancji i produktów o znaczeniu użytkowym, np. w przemyśle spożywczym, medycznym, w nanotechnologii i szeregu innych dziedzin. Szczególnie ważne z praktycznego punktu widzenia będą sesje dotyczące wykorzystania produktów pochodzących z glonów oraz „przemysłowej uprawy" makroglonów – agronomia morska.

 - Program wykorzystania makroglonów jako źródła pożywienia, dotąd niedoceniany – rozwijany jest na wielką skalę w krajach usytuowanych na wybrzeżach oceanicznych. Wsparcie udzielone przez ONZ ma za zadanie sprostać wyzwaniom j,akie niesie ze sobą kurczenie się zasobów żywności na świecie. Prym w badaniach z zakresu agronomii morskiej wiodą kraje z bogatymi tradycjami produkcji żywności z makroglonów, czyli Japonia, Korea czy Chiny. Jednakże w ostatnich latach dołączyły do nich kraje o szybko rosnącej liczbie ludności, takie jak Filipiny czy Indonezja. A także kraje równikowej Afryki, np. Tanzania. W ostatnich latach także Unia Europejska finansuje duże projekty badawcze związane pośrednio lub bezpośrednio z agronomią morską – wyjaśnia prof. dr hab. Andrzeja Witkowskiego, organizator przedsięwzięcia.

Tradycja Kongresów Fykologicznych sięga 1982 roku, kiedy to w Kanadzie odbył się on po raz pierwszy. Od tego czasu co trzy-cztery lata odbywały się kolejne Kongresy – w Danii, Australii, USA, Chinach, Holandii, Grecji, RPA, Japonii i USA, a liczba uczestników za każdym razem sięgała 400 bądź nawet 500 osób. W 11 Międzynarodowym Kongresie Fykologicznym w Szczecinie uczestniczyć będzie 414 naukowców,  w tym liczna grupa młodzieży. Przyjadą oni z 43 krajów z całego świata, od Nowej Zelandii na Pacyfiku, po zachodnie wybrzeża Ameryki Pn. i Pd. (Chile, Meksyk). Alfabetycznie od Algierii, Australii i Austrii, poprzez niemal całą Europę, Indie, Japonię, Koreę, Republikę Pd. Afryki. Polskie ośrodki naukowe będą reprezentowane przez pracowników uczelni i Instytutów PAN z Gdańska, Kielc, Krakowa, Łodzi, Poznania, Szczecina i Warszawy.

W ramach Kongresu odbędą się cztery plenarne wykłady, wygłoszone przez fykologów o światowej renomie: Georga Pohnerta – pt. „Chemiczna komunikacja u mikroglonów – jak jednokomórkowe organizmy kształtują i postrzegają swoje środowisko", Zoe Finkel – pt. „Ewolucyjny odcisk w składzie makrocząsteczkowym mikroglonów", Nilsa Krögera – pt. „Jak zbudować szklany dom – badania nad biochemicznym mechanizmem biomineralizacji krzemionki u okrzemek" oraz Christine Maggs – pt. „ Systematyka linneuszowska w czasach »Big Data«". 

Pozostałe wykłady wygłoszone będą w ramach piętnastu sympozjów o następujących tytułach: 
- „Wpływ zmian globalnych na fizjologię i skład glonów"
- „Genom glonów z rodzaju Porphyra jako model w śledzeniu trendów ewolucyjnych krasnorostów i ich adaptacji do środowiska". Porphyra (pol. szkarłatnica) jest podstawą produkcji licznych kosmetyków, jednakże większe znaczenie ma ona jako „nori", czyli sprasowane glony używane do zawijania sushi. Projekt ten został sfinansowany przez National Science Foundation z USA
- „Mikrobiomy glonowe w ekologii, fizjologii, rozwoju i ewolucji". Tak jak i w rolnictwie tradycyjnym związanym z uprawą gleby, w agronomii morskiej poważnym problemem są „szkodniki". W tym przypadku są to wirusy, bakterie i grzyby. Sympozjum to jest podsumowaniem wielkiego projektu finansowanego przez Komisję Europejską. Cel badań – ochrona hodowli glonów przed „szkodnikami". Uczestnicy projektów Porphyra i Mikrobiomy będą przedstawiać efekty swoich kilkuletnich badań podczas kongresu w Szczecinie
- „Zastosowanie wysokosprawnego sekwencjonowania w systematyce glonów"
- „Meta-barkodowanie i metagenomika fitoplanktonu"
- „Endosymbioza i ewolucja w plastydach pochodzących z krasnorostów"
- „Genetyka ewolucyjna glonów"
- „Obecne i historyczne procesy kształtujące biogeografię mikroglonów"
- „Systematyka i ewolucja makroglonów"
- „Jak nadawać nazwy glonom: nazwy, taksony i bazy danych"
- „Glony Bałtyku - od przeszłości w przyszłość"
- „Biolodzy a paleontolodzy: jak pogodzić te dwa podejścia?"
- „Podstawy przejścia od hodowli glonów do agronomii morskiej"
- „Bioprospekting glonów: zysk ze zbierania glonów"
-„Dać sobie radę ze szkodliwymi zakwitami glonów".

Równolegle odbędzie się również 9 dodatkowych sesji fykologicznych na temat: biotechnologii, cytologii i biologii molekularnej, filogenezy i taksonomii glonów, ekologii makro- i mikroglonów, mineralizacji, fizjologii i biochemii, biologii reprodukcyjnej i ultrastruktury glonów. Honorowy patronat nad Kongresem objął Prezydent Miasta Szczecina i Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego, a patronat medialny nad wydarzeniem sprawują miesięcznik "Forum Akademickie" oraz przedstawiciel mediów lokalnych – "Kurier Szczeciński".

Jeśli są Państwo zainteresowani przeprowadzeniem rozmowy w trakcie Kongresu, z którymś z zaproszonych gości, bardzo proszę o kontakt telefoniczny w celu umówienia wywiadu. Organizatorzy, w miarę możliwości, zapewnią pomoc w tłumaczeniu rozmów z naukowcami. Jeśli są Państwo natomiast zainteresowani konkretnym tematem podejmowanym w ramach sympozjów, również proszę o kontakt - wówczas zaproponujemy Państwu rozmówcę specjalizującego się w wybranym zagadnieniu. 

Więcej informacji: http://ipc11.intphycsoc.org 

 

 

Pozdrawiam
Julia Poświatowska
rzeczniczka prasowa
Uniwersytetu Szczecińskiego
rzecznik@usz.edu.pl
tel. 91 444 11 92
kom. 500 122 163lewans, 10-08-2017, odsłon: 5338
Dodaj komentarz
Twoje imie i nazwisko:

Wpisz komentarz:


Przepisz kod zabezpieczający:Nasi Partnerzy

POLECAMY

reklama

 

 ---------------------------------------------------

 

 

 

 

agroturystyka

 

.............................................

Rekrutacja na studia

Szczecin, 27 stycznia 2020

 

27 stycznia rusza rekrutacja na studia II poziomu na Uniwersytecie Szczecińskim, rozpoczynające się od semestru letniego w roku akademickim 2019/2020. Nabór trwać będzie do 25 lutego.

 

 Czytaj więcej (dodano: 31-01-2020, odsłon: 2019)
Święto fizyki medycznej i konkurs dla młodzieży
Szczecin, 09.11.2017

Szczeciński Oddział Polskiego Towarzystwa Fizyki Medycznej wraz z Wydziałem Matematyczno-Fizycznym Uniwersytetu Szczecińskiego, Zakładem Fizyki Medycznej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie oraz Zachodniopomorskim Centrum Onkologii w Szczecinie zaprosiły uczniów zachodniopomorskich szkół na wspólne świętowanie obchodów Międzynarodowego Dnia Fizyki Medycznej, które zaplanowane są na 9 listopada 2018 roku. Podczas spotkania odbędzie się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu wojewódzkiego dla młodzieży ponadgimnazjalnej. Czytaj więcej (dodano: 09-11-2018, odsłon: 3649)
Nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla naukowców z US

 

Szczecin, 18.12.2017

Najlepsi przedstawiciele świata akademickiego – naukowcy, dydaktycy i organizatorzy – nagrodzeni zostali jednym z najbardziej prestiżowych wyróżnień polskiej nauki, Nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. 


Czytaj więcej (dodano: 29-12-2017, odsłon: 4396)
Prezydent RP na II Ogólnopolskim Kongresie Europeistyki na US
Szczecin, 20.09.2017
 
26 września 2017 r. (wtorek) o godz. 12.00 w Szczecinie Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda weźmie udział w II Ogólnopolskim Kongresie Europeistyki „Państwo w Unii Europejskiej" organizowanym przez Instytut Politologii i Europeistyki Uniwersytetu Szczecińskiego.


Czytaj więcej (dodano: 20-09-2017, odsłon: 11413)
Komisarz UE Elżbieta Bieńkowska z wizytą na US

 

Szczecin, 19.09.2017

W ramach II Ogólnopolskiego Kongresu Europeistyki, który odbędzie się w dniach 26-28 września w Instytucie Politologii i Europeistyki Wydziału Humanistycznego US, po raz pierwszy w naszym województwie będzie miał miejsce Dialog Obywatelski, którego tematem przewodnim będzie  "Przyszłość Unii Europejskiej: bezpieczniejsza Polska, bezpieczniejsza Europa, bezpieczniejsi obywatele". W spotkaniu udział weźmie Komisarz UE ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości oraz małych i średnich przedsiębiorstw - Elżbieta Bieńkowska.


Czytaj więcej (dodano: 20-09-2017, odsłon: 7403)
Młodzież z terenów objętych nawałnicą z wizytą na US

 

Szczecin, 31.08.2017

Dwadzieścioro dwoje dzieci z terenów dotkniętych nawałnicą spędzi ostatnie dni wakacji w Szczecinie. Młodzi mieszkańcy Rytla z gminy Czersk przyjadą w czwartek do Szczecina na zaproszenie rektora Uniwersytetu Szczecińskiego, prof. dra hab. Edwarda Włodarczyka. Czytaj więcej (dodano: 31-08-2017, odsłon: 6156)
Statystyki
Dzisiaj wizyt: 116
Dzisiaj odsłon: 1 717
Ogółem wizyt: 2 203 769
Ogółem odsłon: 16 029 064

Goście: 6Aktywni uzytkownicy: 3
Nowości działają w oparciu o system CMS Webman