NASZ SERWIS
Sport w Gminie / Piłka Nożna
reklama

Depositphotos

Konto użytkownika

Login:

Hasło:


Nowe konto
Kursy walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
NBP 2021-12-03
USD 4,0653 +0,07%
EUR 4,5934 -0,15%
CHF 4,4165 +0,08%
GBP 5,4021 -0,17%
Wspierane przez Money.pl
Święta bez wody?
Woda pitna niebezpieczna na długo. 23 listopada SANEPID wydał orzeczenie ws przydatności wody przeznaczonej do spożycia dostarczanej przez ZGKiM w Pełczycach. Najgorsza jakość wody stwierdzona została na stacji uzdatniania wód w Pełczycach, gdzie występuje nadmierna ilość żelaza w wodzie pitnej.

W tym samym czasie debatowało się o podwyżce wody na 2012 roku, ale o jej jakości nie wspominano. SANEPID dopuścił do dalszego użytkowania wody tylko tymczasowo, nakazując naprawić błędy Komunalce do 30 listopada. Oczywiście Zakład nie wywiązał się z nałożonego im terminu. Nie ma co się dziwić skoro mimo oddolnej dobrej woli pracowników brakuje solidnego wsparcia finansowego ze strony Gminy. Przestarzałe rurociągi, brak możliwości wykonania bieżącego utrzymania i monitorowania jakości wody, zła ale bardzo zła polityka traktowania Zakładu komunalnego jako „chłopca na posyłki” spowodowała, że dostarczona mieszkańcom Pełczyc została brudna i trująca woda. Przecież jest wiedza powszechną, że nadmiar żelaza jest silnie toksyczny mając swój udział w procesach oddychania tkankowego ,magazynując się w wątrobie, śledzionie, szpiku i tkankach. Systemiczna trucizna po wniknięciu do organizmu może zaatakować każdą tkankę, narząd lub układ i ma związek z problemami neurologicznymi u dzieci i dorosłych. Kobiety, u których stwierdzono nowotwór miały wyższy poziom żelaza we krwi. Pewny doktor z pewnego Szpitala szczecińskiego patrząc na kolejnego pacjenta z Pełczyc z guzem, składał ręce mówiąc: „co się u was dzieje?, w tych Pełczycach, nie nadążamy Was leczyć”. Podobnie wyraził się serwisant pewnej firmy AGD zawołany do gwarancji na pralkę, który stwierdził, że sprzęt nie nadaje się do dalszej naprawy gdyż producent nie odpowiada za kiepską wodę użytkowaną. Zagrożenie życia ludzkiego oraz zniszczenie mienia to prawdziwa cena, którą zapłacimy za wodę komunalną. Co się dzieje? Odpowiedź naukowców jest prosta: „W wodach uzdatnionych, zawierających zwiększone ilości żelaza, w sieci wodociągowej mogą rozwijać się nitkowate bakterie żelaziste. Intensyfikują barwę i mętność, nadają wodzie przykry smak i zapach, a sieć, ta sieć, za którą tak słono płacimy, traci sprawność z powodu zatykania się masami żywych i obumierających bakterii”. Powód? „Nieprawidłowe prowadzenie uzdatniania, tzw. odżelaziania.”
Mieszkańcom ta brudna woda przeszkadza i na dłuższą metę budzi niepokój. A władza? Władza nabiera „wody w usta”, oczywiście tej kupionej w sklepie bo ich na nią stać. Pan Andrzej przypomina „kiedyś każda wieś miała swoją hydrofornie. Było dobrze!”. No ale później narastał nad mieszkańcami najmądrzejszy gospodarz wszechświata, godny nieograniczonego zaufania i zaczynał się bawić rurami. I stało się. SANEPID wczoraj potwierdził „albo to naprawiają albo zamykamy wodociąg i nakładamy grzywny”. Czy nam czekają święta bez wody?


cpaolicelli, 06-12-2011, odsłon: 89524
Dodaj komentarz
Twoje imie i nazwisko:

Wpisz komentarz:


Przepisz kod zabezpieczający:Nasi Partnerzy

POLECAMY

reklama

 

 ---------------------------------------------------

 

 

 

 

agroturystyka

 

.............................................

Statystyki
Dzisiaj wizyt: 354
Dzisiaj odsłon: 1 870
Ogółem wizyt: 2 187 666
Ogółem odsłon: 15 745 097

Goście: 9Aktywni uzytkownicy: 1
Strona zbudowana w oparciu o system CMS Webman